Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort la notar cu un copil minor,dupa 25 de ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort la notar cu un copil minor,dupa 25 de ani de casatorie

Am 25 de ani de casatorie, in ultimi 5 ani am fost separati, chiar nu se mai poate sa mai continuam aceasta relatie. Avem un copil minor de 12 ani si un copil de 22 de ani. Ne am hotarat sa div de comun acord. Am hoatarat : copilul minor sa fie in grija abilor soti, sa pastram numele de famile, iar casa sa fie trecuta pe numele abilor copii cu renta viagera, cand copilul minor va implini 18 ani, deci mai sunt 6 ni pna atunci. Intrebarebarile mele sunt: Daca pot divorta la notariat, si daca se poate sa mi se spuna ceea ce trb sa fac sa demarez aceasta actiune ,care o doresc sa se termine repede si fara taxe si drumuri prea multe, martori, anchete ,etc .
Puteti divorta la notariat, conform Noului Cod civil, si daca aveti din casatorie copii minori.
In acest caz sotii tb sa convina de comun acord referitor la:
- numele de familie pe care il vor purta dupa divort
- exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti in comun
- stabilirea locuintei copilului dupa divort
- modalitatea de pastrare a legaturilor personale dintre parintele separat si copil
- stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copilului
Dupa depunerea cererii de divort se acorda 30 de zile termen.
Se va face ancheta sociala raportul fiind anexat la doasrul divortului cu privire la exercitarea in comun a autoritatii parintesti si stabilirea domicilului minorului.In caz de dezacord notarul public va intocmi incheiere de respingere a cererii de divort. In acest termen de 30 de zile, in afara de ancheta care este obligatorie, se va audia minorul in prezenta ambilor parinti.
Competenta o are notarul publiic de la locul unde s a incheiat casatoria sau de la domiciliul comun al sotilor.
ContSters141818, utilizator
Va multumesc,numai bn!:D